Menu Zavřeno

Rostlina

Kratom, poprvé vědecky popsán roku 1839 jako Mitragyna speciosa, je stálezelený tropický strom z čeledi mořenovitých – jeho příbuznými jsou například kávovník, chinovník či u nás rostoucí svízele; druhové jméno speciosa znamená krásná, ozdobná. Dorůstá výšky až 25 metrů s průměrem kmene do 90 cm, tmavě zelené zašpičatělé lesklé listy jsou až 20 cm dlouhé s výraznou žilnatinou. Drobné žluté květy vyrůstají ve svazcích na koncích větví.  Oblastí přirozeného výskytu jsou země jihovýchodní Asie – Thajsko, Myanmar, Indonésie, Malajsie, Papua Nová Guinea a další. Selekcí pěstovaných rostlin vznikají různé kultivary s neobvyklým tvarem listů či zbarvením jejich žilnatiny.

Tradiční léčivá bylina

V oblastech přirozeného výskytu je kratom významnou bylinou tradiční medicíny. Používanou částí rostliny jsou listy, čerstvé nebo zpracované různými postupy sušení a fermentace. Hlavními učinky kratomu jsou potlačení bolesti a únavy, pocity dobré nálady, zvýšení chuti k jídlu a libida. Listy či výtažky z nich byly také používány proti kašli, průjmu a lokálně k podpoře hojení. V devatenáctém století byl v Malajsii a Thajsku používán při léčbě závislosti na opiu.

Díky svým stimulačním účinkům je kratom také tradičně užíván při monotónní či fyzicky náročné práci, tak jako další rostliny s podobnými účinky (kata jedlá, rudodřev koka). Užívání kratomu má i významnou sociální roli, např. v Thajsku býval tradičně nabízen hostům. Jako součást legend a rituálů má také duchovně-náboženský význam.

Hlavními účinnými látkami kratomu jsou alkaloidy mitragynin, 7-hydroxymitragynin, a dalších 25 zatím známých chemicky blízkých alkaloidů. Mitragyniny jsou částečnými agonisty (“aktivátory”) μ-opioidního receptoru; jejich chemická struktura je však odlišná od makových alkaloidů i syntetických opioidů. Farmakologie účinných látek kratomu je vědecky zatím málo prozkoumána a kratom není v moderní medicíně uznáván jako lék.

Zemědělská plodina

Pěstování a zpracování kratomu se stalo ekonomicky významným především v Indonésii, kde je umožněno vhodnými klimatickými podmínkámi a tolerantní legislativou. Kratomové plantáže v současnosti poskytují desetitisíce pracovních míst.

. . .

 Další informace najdete na našem blogu.

Autorem textu je Bc. Vladislav Rytíř, absolvent bakalářského studia oboru Molekulární a buněčná biologie na PřF UPOL.


Kontaktujte nás!

Kontaktujte nás!

Máte otázky ohledně kratomu či našeho obchodu? Neváhejte se nás anonymně zeptat!

Předmět dotazu *

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním zadaných údajů. Tyto údaje slouží pro komunikaci s dotazujícím a nebudou poskytnuty třetí osobě.

Chcete získat vzorek kratomu zdarma?

Přihlašte se k odběru novinek a získejte 10 g balení kratomu jako dárek!

Úspěšně jste se přihlásili k odběru novinek! Bude vám odeslán potvrzující email.