Typy kratomu s názvem Maeng Da patří k nejvyhledávanějším a nejprodávanějším, což je možná způsobeno původem jeho názvu. Co však znamená tento exotický název, jak vznikl a čím se liší od ostatních vám Kratomania osvětlí v následujících odstavcích.
Kde a jak název vznikl?
V začátcích popularizace kratomu toto jméno údajně poprvé použila indonéská kratomová plantáz s názvem “První legální kratomová plantáž”. Není jasné proč nesla v názvu zmínku o legalitě, jelikož kratom zatím nebyl nikterak mimo zákon. Původní strom měl pocházet z Thajska a vyznačoval se neobvyklými “rohatými” listy s červenou žilnatinou a vysoce nadprůměrnou potencí. Díky roubování bylo možné přenést jeho vlastnosti na další vzrostlé stromy, což zajistilo rychlý nárůst objemu sklízeného listí. V některých zdrojích jde narazit na nepravdivé zmínky o genetických úpravách, avšak roubování je plně přírodní proces používaný u užitkových i okrasných stromů celá staletí.
Co název znamená?
Maeng da (případne malaeng da) je thajský název velké vodní ploštice mohutnatky indické, která je v jihovýchodní Asii běžně konzumována v řadě úprav, chutí prý připomíná krevety. V Thajsku jsou zvláště oblíbení samci, kteří jsou díky feromonům s kořenitým aroma oblíbenou součástí nam phrik, thajské chilli omáčky připravované na milion způsobů.
Slabší žaludky prominou. Kromě své velikosti jsou tyto ploštice známé taky jako “kousači prstů” (toe biters), protože nezřídka se střídají role a dravá mohutnatka ochutná koupající se turisty. Co přesně mají mohutnatky společného s kratomem není známo.
Maeng Da v současnosti
Kratom maeng da se stal tak oblíbený, že se jeho název začal široce používat i pro sklizeň z jiných stromů z jiných indonéských farem, především pro zvýšení prodejnosti. Neexistují prakticky žádné opravdu ověřené informace o původním zdroji, takže celý fenomén kolem kratomu maeng da má nádech urban legend a některé skutečnosti nemusí být pravdivé.
Btw, tyhle hmyzí potvory umí taky velmi dobře létat…