Menu Zavřeno

Druhy kratomu se rozlišují podle barvy

Proč je kratom hlavně zelený, červený a bílý – shrnutí poznatků a exkurze do šíleného světa biochemie rostlin (ultimate nerd edition). Co rozhoduje o jeho barvě a jak ta ovlivňuje obsažené množství alkaloidů?

Rostliny jsou zvláštní životní forma. Schopností fotosyntézy, kdy energií ze světla pohlceného chlorofylem rozlámou vodu na kationty vodíku, elektrony a odpadní kyslík, kompletně změnily a ovládly tuto planetu. Začalo to vývojem chloroplastu z ulovené sinice, skončilo mimo jiné kratomem. A spoustou jiných rostlin, bez kterých by Země byla jen nudným kusem šutru.

Pokud květině utrhnete list, buňky v něm stále žijí a dál v nich probíhají biochemické reakce, ty jsou většinou ukončeny ztrátou vody – vysušením. Listy kratomu jakožto stálezelené rostliny jsou tuhé a houževnaté, adaptované k udržení vody. Utržený list se bude snažit přežít co nejdéle za spotřeby uložených zásob.

O barvě kratomu rozhoduje proces sušení

Pokud se přijedete podívat do Indonésie na sklízení listů kratomu a zeptáte se tamních farmářů, jaký druh právě sklízejí, odpovědí vám jednoduše “kratom”. Barevné odrůdy získávají z jednoho stromu. O barvě totiž rozhoduje proces sušení, nikoliv barva žilnatiny listů. Ta je u většiny rostlin červená díky barvivům podobným těm v borůvkách nebo tmavých hroznech. Barva žilnatiny nemá přímou souvislost s obsahem účinných látek, různé odrůdy (strainy) však mohou mít netypicky zbarvené nebo tvarované listy.

Zelený kratom – green

Zelená varianta je výsledkem rychlého vysušení, po kterém ustanou biochemické procesy dobíhající v umírajících listech. Sklizené kratomové listí se v sušárnách za pomocí větráků zbaví většiny vlhkosti, následně se dosouší rozprostřené venku na volném vzduchu a slunečním svitu. Získává se na plantážích v Indonésii, odtud je dováženo několik variant, jako například tyto:

Bílý kratom – white

Listí se suší v sušárnách s mírným větráním bez přístupu světla. Listy postupně ztrácí vodu, spotřebovávají energii uloženou ve formě polysacharidů (škrobů), následkem toho odbourávají zelený chlorofyl. Spektrum obsažených alkaloidů se mění a dochází ke vzniku oxidovaných derivátů mitragyninu (7-hydroxymitragynin a mitragynin pseudoindoxyl), které mají vyšší potenci než samotný mitragynin. Z indonéských plantáží je do Evropy dovážený například v těchto podobách:

Červený kratom – red

U této odrůdy existují dvě varianty sušení, díky kterým získává svou červenou barvu:

  1. Hlavní metodou produkce červeného kratomu je fermentace listů probíhající v částečně prodyšných pytlech za zvýšené teploty. Silnou aktivitou enzymů postupně dochází k destrukci buněk, což spouští procesy chemické obrany rostliny při mechanickém poškození – listy hnědnou tak, jako hnědne nakousnuté jablko. Po dosažení žádaného stupně fermentace je listí z pytlů rozprostřeno k dosušení.
  2. Dalším možným způsobem produkce červených listů je použití velmi intenzivního slunečního světla nebo ultrafialových zářivek. Tropické rostliny jsou na vysoké dávky UV záření připravené, ale stále může dojít k ničivému předávkování, které způsobí poškození DNA a vyblednutí listových barviv (chlorofylů, karotenoidů a dalších), zůstávají pouze hnědočervené oxidované polyfenoly.

Obě tyto metody vedou ke komplexním chemickým změnám zahrnujícím navýšení obsahu oxidovaných derivátů mitragyninu, částečné ztrátě hořkosti a vzniku specifického aroma výsledného produktu. V Evropě jsou známé především tyto varianty červeného kratomu:

A co další barvy?

Jaký je žlutý kratom? Údajně vzniká smícháním bílého a červeného kratomu pro vyvážení účinků (případně z čistě komerčních důvodů – zvýšení prodejnosti). Další možností by mohlo být částečné zpracování metodami podobnými výrobě červeného kratomu či sezónní sběr opadávajících listů v suchém období, kdy rostliny shazují staré listy pro omezení ztrát vody. V Evropě je známý zlatý kratom Maeng Da Gold, případně žlutý kratom Indo Yellow je také dostupný v naší nabídce e-shopu.

Méně obvyklý hnědý kratom vzniká intenzivní fermentací, kdy je výsledná barva výrazně tmavší, než barva červených kratomů.

Jsou všechny kratomy stejné?

Obsah alkaloidů mezi každou barevnou variantou se může významně lišit. V nefalšovaném listu přírodního kratomu se obvykle hladina mitragyninu pohybuje od 0,55 % do 1,5 %1. Pro ilustraci tohoto rozptylu si jednoduše představme, že gram kratomu jednoho druhu může obsahovat 5 miligramů mitragyninu, zatímco gram jiného druhu může mít 15 miligramů – to je trojnásobný rozdíl!

Naše doporučení na závěr:

Při úvaze o nákupu kratomu myslete na to, že ne všichni prodejci jsou svědomití co se týče odlišení odrůd. My se věnujeme problematice kratomu již mnoho let a po zkušenostech s mnoha dodavateli jsme si nyní jistí, že nabízíme v sortimentu našeho e-shopu kratom z Indonésie té nejvyšší kvality.


1 Alkaloid Profiles and Activity in Different Mitragyna speciosa Strains [online]. Dostupné z: https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/1934578X1801300904

Chcete získat vzorek kratomu zdarma?

Přihlašte se k odběru novinek a získejte 10 g balení kratomu jako dárek!

Úspěšně jste se přihlásili k odběru novinek! Bude vám odeslán potvrzující email.